lis 082013
 

Rozpoczynamy cykl krótkich artykułów – przewodników na temat miejsc w Rybniku, które warto zobaczyć i zwiedzić.
Na początek wieża ciśnień w Niewiadomiu.

Zapraszamy do lektury!

007

Wieża znajduje sie na terenie zabytkowej kopalni Ignacy- Hoym, w dzielnicy Rybnika- Niewiadomiu.

Powstała ona w XIX wieku i początkowo służyła innym celom- była kominem kotłowni i wtedy mierzyła 90 metrów. Temu zawdzięcza swój smukły kształt. W latach 50- tych XX wieku, część komina została rozebrana, a na górze dobudowano zbiornik wodny. Dzięki usytuowaniu na naturalnym wzniesieniu, dostarczała wodę do okolicznych miejscowości. Obecnie mierzy 46 metrów.

W 2006 roku, wieża znów zmieniła przeznaczenie – została wyremontowana i przekształcona na punkt widokowy, z którego, po pokonaniu 200 schodów, można podziwiać panoramę Rybnika, Radlina, Wodzisławia, a przy bezchmurnej pogodzie nawet zachwycać się widokiem pasm górskich w Sudetach i Tatrach.
Szczególnie miłośnicy turystyki industrialnej znajdą tam nie lada uciechę, gdyż doskonale widoczna jest infrastruktura kopalń, innych zakładów przemysłowych, oraz hałdy.
Wieża znajduje się na terenie zabytkowej kopalni Ignacy, gdzie można obejrzeć unikatową w skali europejskiej wyciągową maszynę parową, powstałą w 1900 roku.

Może jesteśmy przyzwyczajeni do innych terminów odwiedzania zabytkowych miejsc, ale naprawdę warto zadzwonić, umówić się, bo może się okazać, że i w inny dzień będzie to możliwe.
A w pakiecie dostaje się naprawdę indywidualne traktowanie, pełne humoru, ciepła i takiego miłego gawędziarskiego stylu opowieści o wieży, remoncie, maszynie parowej, działalności Stowarzyszenia.
Warto poświęcić godzinę, by to wszystko zobaczyć, a bilet kosztuje tylko 5 zł.
Zabytkowa Kopalnia Ignacy- Hoym znajduje się w Rybniku- Niewiadomiu, przy ulicy Ignacego Mościckiego 3.
Można tam dojechać komunikacją miejską, liniami 1, 23, 4, 9.
Nie ma również problemu z zaparkowaniem auta na terenie kopalni.

Kopalnię wraz z wieżą można odwiedzić we wtorki i czwartki od 8 do 13.30, po uprzednim kontakcie telefonicznym., pod numerem. 32/4331072 ; 500159631

 

Tekst oraz zdjęcia autorstwa Pani Agnieszka Kozak.

 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.