gru 052006
 
Ten niepozorny szary budynek w latach okupacji byl dla mieszkańcow Rybnika tym czym Al. Szucha w Warszawie. Znajdowała się tutaj siedziba Niemieckie Tajnej Policji – GESTAPO. Początkowo siedziba znajdowala sie w jeszcze nie ustalonym przezemnie budynku na ulicy Chrobrego. Później wybrano budynek przy ulicy Św. Józefa 5. Włascicieli Polaków wykwaterowano. Urządzono wartownię, pokoje przesłuchań a w piwnicach areszt. Dla wielu Rybniczan wizyta w nim konczyła się albo pobytem w obozie koncentracyjnym Auschwitz albo w Mysłowicach w Ersatz – Polizei – Gefangis – Policyjnym Więzieniu Zastepczym. Katami Rybnika byli Rybniczanie miedzy innymi Soballa, Zimoń, Gawenda i inni. Dodatkowe miejsca przetrzymywania były w gmachu Sądu i w siedzibie Policji w Zakładzie Sióstr Urszulanek. Z opowiadań osób, ktore miały możliwość przebywania w piwnicach budynku do niedawna na ścianach można było odczytać napisy na tynku wykonane przez uwięzionych. Przez katownię przeszli działacze ZWZ – AK z rozbitego  inspektoratu rybnickiego miedzy innymi Stanisław Wolny, Stanisław Sobik.

Budynek, w którym miało siedzibę gestapo

Budynek, w którym miało siedzibę gestapo

  4 komentarze do “Rybnicka katownia Gestapo”

  1. Przepraszam, ale z jakiego tekstu wyrwane jest zdanie – nieprawdziwe o katowni gestapo? „Pseudohistoryczna fiszka nie jest zbyt wiarygodna, a jej autor nawet nie postarał się skontaktować z mieszkańcami domu przy ul. św. Józefa 5 by móc zweryfikować swoje informacje. Część z nich to po prostu bzdury.”

  2. Pseudohistoryczna fiszka nie jest zbyt wiarygodna, a jej autor nawet nie postarał się skontaktować z mieszkańcami domu przy ul. św. Józefa 5 by móc zweryfikować swoje informacje. Część z nich to po prostu bzdury.

    • Proszę o usunięcie zdania: „Z opowiadań osób, które miały możliwość przebywania w piwnicach budynku do niedawna na ścianach można było odczytać napisy na tynku wykonane przez uwięzionych.”

  3. […] Pierwszą część można przeczytać tu: Rybnicka katownia Gestapo […]

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.