sty 292007
 
Kolejna ciekawostka z dziejów rybnickiego I/75pp. Na terenie koszar czyli wzgórze cmentarne, rejon dzisiejszego parku rowerowego, jak wcześniej pisałem natknęliśmy sie na magazyn. Obiekt częściowo przysypany ziemią z drewnianymi szynami w środku. Przeznaczenie jego i czas powstania nie był nam znany. Zakładamy, że obiekt służył do składowania materiałów niebezpiecznych. Czyli amunicja, paliwa, smary i inne.
Magazyn na terenie koszar 75 pp

Magazyn na terenie koszar 75 pp

Prawie identyczny obiekt (nie jeden) znajduje sie w lesie Kamień-Wielopole. Przed wojną był w nim polski poligon wojskowy (magazyny). Na dowód tego do dziś pozostały w okolicy lasu okopy ćwiczebne dla jednostki 75p.p. Bliźniaczy magazyn powstał w tym samym okresie, a przeznaczenie jego pewnie było podobne. Dodam jeszcze, że strzelnica na Paruszowcu pochodzi z tego okresu i była częścią poligonu.
Magazyn 75 pp na terenie poligonu w Wielopolu.

Magazyn 75 pp na terenie poligonu w Wielopolu.

  Jedna odpowiedź do “Ciekawostka z koszar”

  1. Magazyn na dawnym terenie Wiśniowca czyli parku Szpitala Psychiatrycznego to magazyn amunicji garnizonu rybnickiego do 1939.
    Wiadomość od nieżyjącego plutonowego Skiby z garnizonu rybnickiego.
    Po wojnie jeden z kolegów który wszedł do środka świecąc pochodnią zobaczył czaszkę ale był to głowa rozbitego popiersia Hitlera.
    Potem w latach ok 1950 był tam znowu magazyn amunicji LWP otoczony wraz z sąsiednim bunkrem do przechowania ziemniaków płotem kolczastym. Widziałem na własne oczy.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.