sty 092014
 
016
Szlak Architektury Drewnianej obejmuje drewniane obiekty i zespoły architektury sakralnej ( kaplice, dzwonnice, kościoły) oraz użytkowej ( karczmy, chałupy, leśniczówki, oraz młyn wodny i spichlerz). Jest to wspólne przedsięwzięcie województw śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.
W województwie śląskim obejmuje on 93 zabytkowe obiekty, oraz dzieli się na pętlę częstochowską, gliwicką, rybnicką, pszczyńską i beskidzką.
W pętli rybnickiej, liczącej sobie 126 km znajdują się kościoły w Bełku, Gołkowicach, Jankowicach Rybnickich, Jastrzębiu- Zdroju, Palowicach, Łaziskach, Wilczy, Rybniku- Wielopolu i Rybniku- Ligocie.
Kościół Św. Wawrzyńca powstał w 1717 roku. Został ufundowany przez Opactwo Cystersów z Rud.
Początkowo znajdował się w dzielnicy Boguszowice, lecz w 1975 przeniesiono świątynię do Ligoty. W tych niełatwych dla Kościoła czasach, podjęto taką decyzję, gdyż w Boguszowicach znajdował się już murowany neobarokowy kościół, oraz właśnie powstawał kolejny- p.w. Św. Barbary na młodym osiedlu górniczym. Na przeniesienie kościoła do Ligoty, której mieszkańcy byli pozbawieni własnego kościoła, ówczesne władze wyraziły zgodę.
Biskup katowicki, wyznaczył zadanie przeniesienia świątyni księdzu Henrykowi Kusiowi, który później został proboszczem tej parafii.
To jemu, zaniedbany do tej pory kościół, zawdzięcza remont, wybudowanie plebanii, uporządkowanie cmentarza. Funkcję proboszcza ksiądz Kuś sprawował aż do 1991, kiedy to zginął z rąk nieznanych sprawców. Jego grób znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła.
Kościół jest drewniany, zrębowy, na planie krzyża greckiego, orientowany ( z prezbiterium zwróconym ku wschodowi). W XIX wieku dobudowano do niego wieżę czołową.
Zachowało się również barokowe wyposażenie kościoła, które w 1810 zostało przeniesione z Rud. Szczególnie cenny jest obraz przedstawiający męczeństwo św. Wawrzyńca, oraz obrazy Matki Boskiej w ołtarzach bocznych.
W okresie bożonarodzeniowym warto wybrać się tam, by zobaczyć ruchomą szopkę, składającą się z 13 figur, która uruchamiana jest w niedzielę po Mszy św, o godzinie 8 i 10, oraz od 14 do 16.
Kościół słynie również z pięknego, zadbanego otoczenia, co zostało docenione w miejskich konkursach. Sama chciałabym obejrzeć zieleniec z bogatą kolekcją krzewów i bylin, ale na to trzeba poczekać do lata.
Kościół znajduje się w Rybniku Ligocie, przy ul. Wolnego 125.
Można dojechać liniami 15, 16, oraz 51.
Przy kościele znajduje się wygodny duży parking.
Tekst oraz zdjęcia autorstwa Pani Agnieszka Kozak.
 Zamieszczone przez o 22:04