maj 032007
 
W związku z tym że mam długi weekend postanowiłem pojeździć i „trochę” pozwiedzać nasz piękny kraj.
Na początek zahaczyłem o miejscowość zwaną Chudowem. Znajduje sie tak zamek a raczej pozostałości po nim. Zachowała sie tylko wieża oraz niewielka część murów. Wieża jest ogólnodostępna oczywiscie za niewielka opłatą. Zamek był wybudowany w stylu renesansowym na planie zbliżonym do prostokąta o bokach 30m x 26m.
Zamek w Chudowie

Zamek w Chudowie

W czasach świetności w środku znajdował sie dziedziniec w środku którego usytuowana była studnia. Po obu stronach dziedzińca zostały zbudowane budynki mieszkalne. Zamek otoczony był fosą której kontury do dnia dzisiejszego są dobrze widoczne. Do budynku wejść można było tylko kładką która była usytuowana nad wspomnianą wcześniej fosą. Trudno określi dokładną datę budowy co jest spowodowane brakiem jakichkolwiek dokumentów. Jednak udało sie ustalić podczas badań historycznych że  renesansowy zamek powstał na miejscu wcześniejszej, średniowiecznej budowli. Miejsce warte odwiedzenia choćby dlatego ze jest położone w dość cichym i spokojnym miejscu wśród wiekowych dębów oraz z dala od zabudowań współczesnych.w okolicy można jedynie spotkać pozostałości po zabudowaniach gospodarczych tj spichlerz.
W drodze powrotnej z racji wczesnej godziny postanowiliśmy odwiedzić, moim zdaniem, jeden z najpiękniejszych parków krajobrazowych czyli Górę Świętej Anny. Jest to jedno z niewielu miejsc w Polsce gdzie walory przyrodnicze i kulturowe splatają sie niemal w jedno.
Obejmuje on zachodnia częśc Wyżyny Śląskiej. Ciągnie sie z północnego-zachodu na południowy-wschód na odcinku ok. 20 km i średniej szerokości 5 km. Najwyższym wzniesieniem tego grzbietu a zarazem Wyżyny Śląskiej jest Góra Świętej Anny. Od nazwy tego wzniesienia wzieła sie nazwa miejscowości ulokowanej prawie na samej górze.Będąc tam warto zwrócić uwagę na doskonale zachowane walory przyrodnicze co zawdzięczamy ustanowieniu tz otuliny parku. Jej zadaniem jest niwelowanie niekorzystnego oddziaływania sąsiadujących z parkiem aglomeracji przemysłowych tj Koksowni Zdzieszowice która jest bardzo dobrze widoczna z drogi prowadzącej do sanktuarium. Autostrada A-4 dzieli park na stron południową i północną.
Grota Lurdzka w Górze Świętej Anny

Grota Lurdzka w Górze Świętej Anny

 

 Z samego wzniesienia zobaczymy panoramę najbliższej okolicy jak zarówno miejsca oddalone o kilka czy kilkanaście kilometrów.W okolicy można także zwiedzić kilka ciekawych miejsc takich jak wiatraki w Kadłubcu i Wysokiej (widoczne także z sanktuarium), wapiennik w Ligocie Dolnej z płaskorzeźbą Ikara, folwark nieopodal rezerwatu Lesisko, pałac w Żyrowej, grób nieznanych powstańców w rezerwacie „Boże Oko”, oraz niedokończone bunkry.Jeśli o chodzi o drogę dojazdową to polecam nie autostradą a nieco dłuższą ale bardziej atrakcyjną drogą przez okoliczne wioski i miejscowości. Trasa wiedzie w większości poprzez lasy, łąki i jak niesamowicie wyglądające o tej porze roku pola rzepaku poprzeciane strumieniami i niewielkimi rzeczkami.
Marcin Kaczmarczyk
Galeria z zamku Chudów
Galeria z Góry Św. Anny

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.